W jednym z belgijskich regionów budowany jest system magazynowania energii o parametrach 50 MW/200 MWh. Ma być gotowy w przyszłym roku. Pod względem pojemności będzie to największy bateryjny magazyn energii w Europie.
[Wersja PDF]
Magazyny energii pozwalają na gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej w czasie jej szczytowej produkcji (np. w słoneczne dni w przypadku farm fotowoltaicznych) i wykorzystanie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania.
[Wersja PDF]
I Squared Capital, wiodąca globalna firma zarządzająca inwestycjami infrastrukturalnymi, ogłosiła, że jej spółka portfelowa, HEXA Renewables, podpisała protokół ustaleń w sprawie opracowania mieszanego projektu energii słonecznej i fotowoltaicznej o mocy do 1 gigawata na.
[Wersja PDF]
Koszt budowy 1 kWh pojemności magazynu nie może być niższy niż 200 euro. Wymagane jest także wniesienie zabezpieczeń finansowych: 50 000 euro/MW dla projektów w sieci dystrybucyjnej. Aby uniknąć nadmiernej koncentracji rynku, Grecja wprowadziła limity dotyczące własności.
[Wersja PDF]